Wycinka drzew – wniosek – kary i opłaty

wycinkaZa samowolną wycinkę drzew nawet na własnej działce grożą nam wysokie kary pieniężne. W celu ich uniknięcia należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu, który powinien zawierać dokładną inwentaryzację dendrologiczną gatunków znajdujących się na przedmiotowym terenie. Według ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r.(Dz. U z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn zm.), istnieją przypadki kiedy nie ma obowiązku zgłoszenia wycinki drzew, chodzi tu przede wszystkim o:

 • drzewa owocowe, jednak niektóre gatunki powszechnie uważane za owocowe, są gatunkami ozdobnymi i zamiar ich usunięcia należy zgłaszać np. rajska jabłoń;
 • drzewa, których wiek nie przekracza 10 lat.

Jeżeli chodzi o pielęgnację drzew i krzewów, to  nie trzeba mieć zezwolenia. Pamiętać jednak należy, że  pielęgnacja może obejmować wyłączenie:

 • usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizję z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi.
 • kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat.
 • utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Zgodnie z art. 86 ustawy o ochronie przyrody za usunięcie drzew nie płaci się w następujących przypadkach:

 1. na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 2. drzewa na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie, np. drzewa owocowe i których wiek nie przekracza 10 lat.
 3. drzewa zagrażające bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach.
 4. drzewa zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego, kolejowego albo żeglugi.
 5. drzewa przeszkadzające w przebudowie dróg publicznych i linii kolejowych.
 6. drzewa, które wyrosły lub posadzono je na nieruchomości już po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane.
 7. gdy chodzi o zabiegi pielęgnacyjne na terenach zieleni komunalnej, parków gminnych, ogrodów działkowych i zadrzewień.
 8. Drzewa, które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie (z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości – czyli nie wtedy, gdy ktoś np. celowo uszkodził pień, by drzewo obumarło).
 9. usunięcie wynika z potrzeb ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych.
 10. drzewa mają być wycięte z grobli stawów rybnych.
 11.  usunięcie było niezbędne i związane z regulacją oraz utrzymaniem koryt rzek, wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu zasobów wodnych oraz ochronie przeciwpowodziowej.

W pozostałych przypadkach obowiązują odpowiednie stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar za zniszczenie zieleni, ustalone przez Ministra Środowiska. Na rok 2013 obowiązują następujące stawki:

opłaty za wycinkę drzew 2013

Karę za usunięcie drzew lub krzewów ustala się w wysokości trzykrotnej opłaty za ich usunięcie. Natomiast stawka kary w roku 2013 za zniszczenie 1 m2 trawnika wynosi 55,93 zł i 480,37 zł za 1 m2  kwietników.

One thought on “Wycinka drzew – wniosek – kary i opłaty

 1. Wonderful work! This is the kind of info that are meant to be shared across the internet. Disgrace on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and consult with my website . Thank you afdkdcekcfge

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s